Klima Tasarruf Yöntemleri

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde klima tasarruf yöntemleri ile ilgili püf noktaları açıklıyoruz. Sizlerde bu ipuçlarından faydalanarak hem tasarruf hem de cihazınızın performanslı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Klimanızı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız arada sırada kapı veya pencereleri açarak bulunduğunuz ortamı havalandırınız.
  • Klimanızı çalıştırmaya başlamadan önce uygun bir ortam sıcaklığı belirlemelisiniz. Düşük dereceler seçtiğinizde odayı gereğinden fazla soğutarak ve buna paralel olarak daha çok enerji tüketimine yol açmış olacaksınız. Ev ve iş yerlerinde tavsiye edilen sıcaklıklar 23°C sıcaklık derecesi ve %50 nem ideal derecelerdir.
Klima tasarruf yöntemleri

Klima tasarruf yöntemleri

  • Klimanızın iç ünitesindeki hava kanatçıkları diğer adıyla flap eğer klimayı soğutma konumunda kullanıyorsanız yatay, ısıtma konumunda ise dikey olarak çalıştırılması önerilmektedir.
  • Klimalar soğutma konumunda çalışırken aynı ortamda bulunan ve çalıştıkları için ortama ısı yayan TV, Bilgisayar gibi elektronik cihazlar başta olmak üzere, perdenizden gelen güneş ışınları bile ortam ısısını değiştirecektir. Bu sebeple klimanız çalışır vaziyetteyken bahsettiğimiz cihazlarınızı kapalı konuma getirmenizde fayda vardır.
  • Klima dış ünitesi dışarıda güneş ışınlarına maruz kaldığı için fazla enerji tüketimine yol açabilir. Dış ünitenizi gölgelik bir alana montaj yaptırmanızda fayda vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz etmenler dışında klima bakımı eğer her yıl periyodik olarak 2 kez yapıldığı taktirde enerji tasarrufu ve performans açısından fayda sağlayacaktır.

Yorumlar

Yorum